? Zespół Placówek Oświatowych w Mszanie Górnej, Gimnazjum nr 4 w Mszanie Górnej, Szkoła Podstawowa nr 1 w Mszanie Górnej
 
 
 

Rada Pedagogiczna w ZPO Mszana Górna

Informujemy całe Grono Pedagogiczne, iż Rada Pedagogiczna odbędzie się dnia 29 sierpnia o godzinie 10:00. Serdecznie zapraszamy.

Aktualizacja: mgr Jarosław Draus

16 sierpnia 2012

Zakończenie roku szkolengo w ZPO Mszana Górna

Informujemy, iż zakończenie roku szkolego w ZPO Mszana Górna rozpoczyna się dla Szkoły Podstawowej o godzinie 8:00 a dla Gimnazjum o godzinie 9:00. W związku z tym podajemy informacje dotyczące dowozu młodzieży do szkoły:

Aktualizacja: mgr Jarosław Draus

28 czerwiec 2012

Egzaminy poprawkowe w ZPO Mszana Górna

Przypominamy o obowiązku odebranie przez uczniów przystępujących do egzaminu zagadnień z poszczególnych przedmiotów, które można otrzymać od nauczyciela prowadzącego przedmiot, wychowawcy lub w sekretariacie szkoły.

Aktualizacja: mgr Jarosław Draus

27 czerwiec 2012

Wykaz podręczników w roku szkolnym 2012/2013


Aktualizacja: mgr Jarosław Draus

18 czerwiec 2012

Tydzień Europejski

W dniach od 28 maja do 1czerwca br. w naszej szkole odbyła się kolejna edycja Tygodnia Europejskiego. Służy ona przede wszystkim pogłębianiu wiedzy na temat krajów europejskich, ich kultury, osiągnięć lub wybitnych ludzi. Każdego roku organizatorzy tego święta nadają obchodom ciekawą i pasjonującą formę. Inauguracja tegorocznych, miała miejsce w poniedziałek. Nasze poranne spotkanie rozpoczęliśmy słuchając Mazurka Dąbrowskiego oraz hymnu Unii Europejskiej. Następnie nasz kolega z klasy III c przedstawił ciekawą prezentację, której tematem było powstanie i działalność Unii Europejskiej. Z całą pewnością praca ta wzbogaciła wiedzę niejednego gimnazjalisty na ten temat. Podczas apelu głos zabrał także p. Lesław Pulit, przedstawiając uczniom harmonogram obchodów. Najwięcej entuzjazmu wśród zebranych wywołała prezentacja kapitanów drużyn piłkarskich, które podczas naszych szkolnych rozgrywek Euro 2012 reprezentować będą kraje z którymi zmierzy się Polska w rozgrywkach grupowych. Nasze pierwsze spotkanie zamknęła krótkim wystąpieniem pani dyrektor Marta Skowronek.

Sądzę, że niezwykle ciekawym pomysłem było, by w kolejne dni Tygodnia Europejskiego zapoznać uczniów z muzyką krajów, z którymi zmierzymy się podczas Euro 2012. We wtorek mogliśmy ( podczas przerw ) słuchać muzyki rosyjskiej, co wywoływało uśmiech na twarzach uczniów i nauczycieli. W środę słuchaliśmy piosenek naszych południowo-zachodnich sąsiadów - Czechów. Następnego dnia mogliśmy poznać muzykę grecką.

VI FESTIWAL NAUKI

Jednym z wydarzeń Tygodnia Europejskiego był VI Festiwal Nauki zorganizowany w czwartek przez nauczyciela matematyki Pana Jarosława Drausa wraz z uczniami sekcji matematycznej uczestniczących w projekcie ,,Aktywny w szkole, aktywny w życiu". Po krótkim przywitaniu, przystąpiono do konkursu pt. ,,Wielcy naukowcy". Jego celem było najciekawsze i najlepsze przedstawienie naukowca reprezentującego wybrane państwo europejskie. Następnie jury w składzie: pani dyrektor M. Skowronek, pani L. Płoskonka i pani H. Domagała oraz przedstawiciel uczniów - Paweł Mucha, wyłoniło najlepszą trójkę.

Wyniki konkursu:
1 miejsce - IC za prezentację sylwetki Isaaca Newtona
2 miejsce - IIB za prezentację sylwetki Michaiła Cwiet
3 miejsce - IIIB za prezentację sylwetki Gregora Mendla

Zespoły uhonorowano dyplomami.

Myślę, że gwoździem programu były doświadczenia naukowe przeprowadzone przez szkolnych naukowców Tomasza Filipiaka i Mateusza Nachmana - uczniów najstarszych klas gimnazjum. Młodzież przyglądała się tym doświadczeniom z zaciekawieniem a na ich twarzach nie było widać znudzenia. Być może takie ,,spotkanie z nauką" przyczyni się do tego, że wielu spośród nas będzie inaczej podchodziło do wiedzy z zakresu przedmiotów ścisłych. W końcu to nie tylko nudne reguły, ale także pasjonujące zjawiska.

1 czerwca Dzień Dziecka

Na ten dzień przygotowano rozgrywki piłkarskie, ale pogoda spłatała nam figla. Zamiast na Orliku, trzeba było rozegrać turniej w sali gimnastycznej. W klasach lekcyjnych można było obejrzeć ciekawe filmy a w pracowni informatycznej zapoznać z grami komputerowymi. Uczniowie klas gimnazjum reprezentujące cztery miejscowości, wcielili się w zawodników: Grecji, Rosji, Czech i Polski. W czasie podsumowania zwycięskim drużynom wręczono puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe. Fundatorem pucharów i nagród był Urząd Gminy Mszana Dolna.

Wyniki:
I miejsce Rosja - reprezentowana przez uczniów z Mszany Górnej,
II miejsce Polska - uczniowie z Lubomierza,
III miejsce Grecja - uczniowie z Łętowego,
IV miejsce Czechy - uczniowie z Łostówki.

Uważam, że ten Tydzień był jednym z najbardziej emocjonujących i interesujących wydarzeń w szkole. Myślę, że wszyscy dobrze się bawili i nikt nie miał czasu na nudę.

Aktualizacja: Iza Wąchała

4 czerwiec 2012

"SBBS" w Katowicach

W dniu 10 maja 2012 roku miał miejsce wyjazd "Szkolnego Biura Badań Społecznych", działającego w Gimnazjum nr 4 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Mszanie Górnej w ramach projektu "Aktywny w szkole- aktywny w życiu" do Katowic - siedziby "GRUPY GUMUŁKA - EUROEDUKACJA SP. z o.o. Organizatorami wyjazdu i opiekunami uczniów byli Zbigniew Jarosz oraz Lesław Pulit.

Podróż trwała ok. 2,5 godz. i przebiegła bezproblemowo. Jedynie tuż przed Katowicami GPS spłatał psikusa i pokierował uczestników wycieczki dłuższą drogą.

Na miejscu przyjęto nas bardzo miło. Pan Prezes Jacek Sztyler zaprosił na rozmowę opiekunów, a uczniowie po gościnnym powitaniu rozpoczęli zajęcia przy wyznaczonych stanowiskach. Cennych informacji udzieliła nam p. Anna Kaniewska - Kowalska. Opowiedziała nam m.in. o ewaluacji, czyli o ocenie wartości projektu badawczego z zastosowaniem kreślonych kryteriów w celu jego usprawnienia, rozwoju lub lepszego rozumienia; zbieraniu, analizie oraz interpretacji danych na temat znaczenia i wartości projektu przy zwróceniu uwagi na zagadnienia istotne dla zainteresowanych; ocenie efektywności, skuteczności, oddziaływania, trwałości i zgodności projektu ze wstępnymi zamierzeniami. Poznaliśmy także rodzaje ewaluacji oraz budowę podstawowej ankiety. Na zakończenie tej części pracy wypełniliśmy ankietę na temat województwa śląskiego.

Po tym etapie zajęć zaproszono nas na poczęstunek.

Po przerwie powróciliśmy na swoje stanowiska. Prowadząca zajęcia wyjaśniła, że głównym elementem ankiety są pytania i sposób ich sformułowania. Ta część zajęć była dla nas niezwykle pasjonująca, gdyż mieliśmy możliwość aktywnej pracy. Podzielono nas na dwie grupy i postawiono cel pracy; sformułować pytania do ankiety telefonicznej na temat zadowolenia z prac przygotowawczych do EURO 2012 oraz do wywiadu pogłębionego na ten sam temat. Z pozoru było to łatwe, lecz po konsultacji z doświadczonymi pracownikami firmy okazało się, że nawet proste pytanie, np. "Jak ocenia pan/pani poziom organizacji na EURO 2012?" może być pod wieloma względami różnie zrozumiane.

Następnym zadaniem, które mieliśmy rozwiązać, było analizowanie diagramów słupkowych. Zanim jednak wzięliśmy się do pracy, dostaliśmy objaśnienia, jak ważną rolę odgrywa analiza i interpretacja słowna diagramów. Nie wystarczy przeczytać i dosłownie opisać wartości w analizie. Trzeba je tak przekształcić, aby każdy mógł zrozumieć, co zostało na nich przedstawione.

Tym razem zadanie rozwiązywały trzy grupy. Grupa chłopców została podzielona na dwa mniejsze zespoły. Pomocy w analizie grupie, w której się znajdowałem udzielił pan Zbigniew Jarosz. W grupie, która nie została podzielona pomagał pan Lesław Pulit . Jedynie Bartek Jarosz i Bartek Florek pracowali samodzielnie.

Podczas prezentacji efektów pracy wykonanej przez poszczególne grupy oceniający nie mieli wielu krytycznych uwag. Zatem wybrnęliśmy z zadania chyba dobrze?

Ostatnią atrakcją wyjazdu zaprezentowaną przez zespół firmy było oglądanie zdjęć lwowskiego stadionu piłkarskiego. Na zakończenie zajęć otrzymaliśmy pamiątkowe upominki.

Po powrocie na parking wyruszyliśmy w drogę powrotną, a GPS znów dał się we znaki.

Moim zdaniem spotkanie z przedstawicielami firmy "GRUPA GUMUŁKA EUROEDUKACJA SP. z o.o., która świadczy usługi outsourcingowe było bardzo interesujące i pouczające. Mogliśmy się dowiedzieć i zrozumieć, jak powinny być przygotowane narzędzia wykorzystywana do badan społecznych i same badania.

Serdeczne podziękowanie składamy Panu Jackowi Sztylerowi - Prezesowi " Grupa Gumułka - Euroedukacja Sp. z o.o", Pani Annie Kaniewskiej - Kowalskiej, Pani Aleksandrze Tyszkiewicz, Pani Magdalenie Świetlik z Działu Ewaluacji.

Aktualizacja: Szymon Steczek

16 maj 2012

Gminne mistrzostwa w piłce nożnej

11.05.2012r. w gimnazjum nr 4 w Mszanie Górnej odbyły się gminne mistrzostwa w piłce nożnej. Zawody rozpoczęły się o godzinie 9.30. Po uroczystym przywitaniu przez panią dyrektor na pierwszy ogień poszły dziewczęta. Mecze zakończyły się wynikami:


1. Mszana Górna 1 - Kasinka Mała      3:3
2. Mszana Górna 1 - Mszana Górna grupa2      4:0
3. Mszana Górna 2 - Kasinka Mała      3:3


Wyniki dziewcząt:
1 miejsce - Mszana Górna 1
2 miejsce - Kasinka Mała
3 miejsce - Mszana Górna 2

Następnie do boju ruszyli chłopcy. Wyniki były następujące:
1.Mszana Górna - Kasinka Mała       0:1
2.Kasina Wielka - Raba Niżna       1:1
3.Kasinka Mała - Raba Niżna       1:2
4.Mszana Górna - Kasina Wielka       0:2
5.Kasina Wielka - Kasinka Mała       2:3
6.Mszana Górna - Raba Niżna       2:1

Wyniki chłopców:
1 miejsce - Kasinka Mała
2 miejsce - Kasina Wielka
3 miejsce - Raba Niżna
4 miejsce - Mszana Górna

Zawody przebiegły w miłej atmosferze i z zachowaniem zasad fair play. Z niecierpliwością czekamy na następne rozgrywki.

Aktualizacja: Magdalena Jarosz

12 maj 2012

Katyń 1940r. - pamiętamy

"Katyń 1940r. - pamiętamy" takim hasłem młodzież Gimnazjum nr 4 im. ks. prof. J. Tischnera w Mszanie Górnej upamiętniła podczas uroczystego apelu śmierć polskich oficerów w czasie II wojny światowej. Występ artystyczny uczennic z klas IIc, IIb i IIa został uzupełniony wykładem historycznym p. dr Pawła Naleźniaka z Instytutu Pamięci Narodowej z Krakowa, który również podzielił się osobistymi wspomnieniami z uroczystości z dnia 10 kwietnia 2010r, kiedy to doszło do tragicznej katastrofy pod Smoleńskiem polskiego samolotu prezydenckiego. Dopełnieniem apelu stała się wystawa pod tytułem "Małopolanie w dokumentach katyńskich dr Robla".

Apel został przygotowany przez nauczycieli Gimnazjum: Jarosława Mazura, Katarzynę Gucia i Krzysztofa Jarosza.

Aktualizacja: mgr Jarosław Mazur

30 kwiecień 2012

"Jeden świat - kluby filmowe" projekt edukacji globalnej wykorzystujący filmy dokumentalne.

CEOklub filmowy

W piątek - 17 lutego 2012r. liderki klubu filmowego - Katarzyna Jarosz i Paulina Mucha działającego w naszej szkole, wraz z opiekunem mgr Jarosławem Mazurem wybrały się do Warszawy na dwudniowe szkolenie zorganizowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Jego celem było nawiązanie kontaktów i wymiana dotychczasowych doświadczeń z innymi klubami w Polsce, a także doskonalenie umiejętności prowadzenia dyskusji. W programie dla młodzieży zostały przewidziane warsztaty praktyczne w formie pracy grupowej nad filmami dokumentalnymi. Wszystkim spodobał się taki sposób działania. Szkolenie dobiegło końca następnego dnia o godz. 16.30, po pożegnaniu i rozdaniu zaświadczeń. Mieliśmy także okazję odwiedzić Pałac Kultury i Nauki, gdzie obejrzeliśmy wystawę "Geniusz Leonardo da Vinci" i spacerowaliśmy po tarasie widokowym.

Aktualizacja: Katarzyna Jarosz, Paulina Mucha

4 marzec 2012

"Dzień bezpiecznego internetu"

7 lutego 2012 roku, z okazji "Dnia Bezpiecznego Internetu" , w Zespole Szkół Samorządowych nr 2 w Limanowej odbył się III Powiatowy Konkurs "BEZPIECZNY INTERNET" dla gimnazjalistów. Był on objęty patronatem merytorycznym Komendy Powiatowej Policji w Limanowej oraz "Fundacji Dzieci Niczyje" w ramach programu "Dziecko w Sieci". Honorowy patronat sprawowało Starostwo Powiatowe w Limanowej oraz Urząd Miasta Limanowa. Nasze gimnazjum reprezentowali: Szymon Steczek z kl. IIId i Kamil Leśniak z kl. Ib. Wśród ok. 40 uczestników etapu powiatowego, uczniowie Gimnazjum nr 4 w Mszanie Górnej zajęli czołowe miejsca. Kamil Leśniak był drugi a Szymon Steczek czwarty. Uczniowie przygotowywali się pod kierunkiem mgr Zbigniewa Jarosza.

Aktualizacja: mgr Zbiegniew Jarosz

20 luty 2012

"Spotkamy się jeszcze nieraz w naszych górach pod Tatrami"

FIO

To tytuł projektu , którego realizacja zakończyła się wraz z uroczystym jubileuszem 5-lecia istnienia Zagórzańskiego Zespołu Folklorystycznego "Dolina Mszanki". Projekt trwał od maja do grudnia 2011r. W ramach zadań Zespół uczestniczył w warsztatach tanecznych na Orawie oraz gościł u siebie trenerów tańca podhalańskiego. Wartość przedsięwzięć opiewała na kwotę 39992,00 zł i była dofinansowana ze środków Funduszu Inicjatyw Społecznych.

7 stycznia 2012r. o godz. 14.00 sala gimnastyczna przy ZPO w Mszanie Górnej zapełniła się po brzegi. Wśród gości znaleźli się m.in. starosta powiatu limanowskiego p. Franciszek Dziedzina, z odległej Łopusznej dojechał wielki sympatyk Zespołu p. Kazimierz Tischner, obecni byli także radni, sołtysi, księża, oraz mieszkańcy Gminy Mszana Dolna. Nie zawiedli również zaprzyjaźnieni muzycy z Lipnicy Wielkiej z Orawy - p. Eugeniusz Karkoszka i p. Robert Kowalczyk.

Uroczystość rozpoczęła się od powitania wszystkich zebranych i przypomnienia historii Zespołu przez p. Elżbietę Wojsław- prezesa ZZF Dolina Mszanki, która następnie wręczyła podziękowania osobom wspierającym zespół. A potem były już tylko taniec i śpiew w wykonaniu "Doliny Mszanki" i młodych tancerzy z zespołu "Orawianie" przerywany burzliwymi oklaskami licznie zgromadzonej widowni. Na zakończenie ponad półtoragodzinnego występu muzycy obu zespołów zaśpiewali piękne kolędy i po czym udali się na skromny posiłek.

Aktualizacja: mgr Jarosław Mazur

7 styczeń 2012

V Festiwal Nauki w Gimnazjum nr 4 w Mszanie Górnej

W dniu 1 grudnia 2011r. na terenie Gimnazjum nr 4 w Mszanie Górnej odbył się V Festiwal Nauki. Początek festiwalu miał miejsce o godzinie 8:00 na sali gimnastycznej gdzie Pani Dyrektor mgr Marta Skowronek powitała przybyłych gości, nauczycieli i uczniów. Następnie Pan wicedyrektor mgr Zbigniew Jarosz podał ramowy plan festiwalu. Po części organizacyjnej uczniowie poszczególnych klas rozeszli się do przygotowanych uprzednio sal, gdzie wzięli udział w przygotowanych przez zaproszonych gości i uczniów prezentacjach, grach i pokazach związanych z tematyką festiwalu.

W ramach festiwalu przygotowano:

 1. Prezentację wygłoszoną przez zaproszonych gości z Fundacji Wspierania Inicjatyw Ekologicznych pt. "Odnawialne źródła energii" - przeprowadzoną osobno dla uczniów gimnazjum i szkoły podstawowej
 2. Prezentacje przygotowane i wygłoszone przez uczniów:
  • "Energia wiatrowa" - Szymon Steczek, Bartłomiej Florek - klasa IIID
  • "Małe elektrownie wodne" - Tomasz Filipiak, Wojciech Jarosz - klasa IIIC i IIID
  • "Pozyskiwanie energii słonecznej" - Bartłomiej Jarosz - klasa IIIC
  • "Czy energia odnawialna się opłaca" - Magdalena Jorosz - klasa IIIC
 3. Gry edukacyjne o tematyce poświęconej energii odnawialnej
  • "Energetyczne domino" - Beata Wojciaczyk - klasa IIIC
  • "Energetyczny Piotruś" - Paulina Krzystof - klasa IIIC
  • "Zielona Droga i Domek" - Iza Wąchała, Paulina Mucha - klasa IIID
  • "Memo i Kalambury" - Ewelina Wojciaczyk, Beata Baran - klasa IIIA i IIIC
 4. Sesja posterową o tematyce poświęconej odnawialnym źródłom energii, przygotowaną przez uczniów klas IA, IB, IIB
 5. Plakaty i gazetki na terenie szkoły o tematyce związanej z tematem festiwalu, przygotowanymi przez uczniów klasy IIIC

Festiwal zakończył się około godziny 13:00 ponownym wystąpieniem Pani Dyrektor oraz niektórych nauczycieli biorących czynny udział w przygotowaniach do festiwalu nauki. Podczas podsumowania głos zabrali również przedstawiciele powiatu limanowskiego w osobie Pana Piotra Ociepko i przedstawiciela gminy Pani Katarzyny Szybiak, którzy na ręce Pani Dyrektor złożyli pochwały dla wszystkich organizatorów festiwalu i podziękowali za możliwość przeżycia tak fantastycznego dnia.

Aktualizacja: mgr Jarosław Draus

5 grudzień 2011

93 Rocznica Odzyskania Niepodległości

Dnia 10 listopada 2011r. w Zespole Placówek Oświatowych w Mszanie Górnej odbyła się uroczysta akademia z okazji 93 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Galowe stroje uczniów, biało-czerwone flagi i kotyliony oraz poczet flagowy świadczyły o powadze tego święta.

Na scenie uczniowie za pomocą recytowanych wierszy , śpiewanych i wygrywanych przez zespół muzyczny pieśni patriotycznych oraz odgrywanych scenek i dialogów starali się przybliżyć słuchającym drogę Polaków do wolności.

Nad całością czuwał p. Jarosław Mazur, dekorację przygotowała p. Maria Sułkowska, a muzycznego opracowania występu dokonała p. Anna Mrózek-Kotarska. Była to dobra lekcja historii dla wszystkich uczestników tej akademii.

Aktualizacja: mgr Jarosław Mazur

5 grudzień 2011

Projekt edukacyjny - Stop cyberprzemocy

W piątek 25.XI br. Zespół Placówek Oświatowych w Mszanie Górnej podsumował projekt edukacyjny pod hasłem "Dzieci w sieci" - powiedz stop cyberprzemocy. Projekt był realizowany od 7 października i wzięło w nim udział 26 uczniów klas drugich. Opiekę merytoryczną sprawowali pani Anna Mrózek - Kotarska - nauczyciel plastyki i pan Rafał Borowiecki - pedagog szkolny. Młodzież podzielona na 5 grup roboczych przygotowała:

 • scenariusze lekcji wychowawczych i ankiety dla uczniów - młodzież przeprowadziła je w klasach drugich gimnazjum oraz IV i VI klasie szkoły podstawowej,
 • prezentacje multimedialne i krótki film,
 • konkursu plastyczny pt. "Dzieci w sieci" - powiedz stop cyberprzemocy,
 • scenariusz i scenografię inscenizacji pt.: "Uważaj z kim piszesz, bo nigdy nie wiesz, kto siedzi po drugiej stronie.",
 • gazetki tematyczne,
 • wystawę prac plastycznych,
 • materiały na stronę WWW.

Głównym celem projektu było zwrócenie uwagi na problem przemocy rówieśniczej przy użyciu mediów elektronicznych, przybliżenie zasad bezpieczeństwa w Internecie oraz uświadomienie młodzieży, że cyberprzemoc to:

 • poniżanie, straszenie kogoś poprzez Internet lub przy użyciu telefonu,
 • robienie komuś zdjęć lub rejestrowanie filmów bez jego zgody,
 • publikowanie w Internecie lub rozsyłanie telefonem zdjęć, filmów lub tekstów, które kogoś obrażają lub ośmieszają,
 • podszywanie się pod kogoś w Sieci.

Na spotkaniu podsumowującym, przedstawiono inscenizację przygotowaną dla uczniów gimnazjum i szkoły podstawowej. Wręczono również nagrody w konkursie plastycznym. Pierwsze miejsce wśród gimnazjalistów zdobyła Anita Grucela z klasy III b, a w szkole podstawowej uczennica klasy VI Sabina Potaczek.

Aktualizacja: mgr Marta Skowronek

27 listopad 2011

Dzień Edukacji Narodowej

13.10.2011 roku w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Akademię rozpoczęliśmy od uroczystego ślubowania uczniów klas pierwszych. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i hymnu szkoły na środek wystąpili przewodniczący klas i wówczas pani dyrektor pasowała ich na Uczniów Gimnazjum im. ks. prof. J.Tischnera w Mszanie Górnej. Od tej chwili wszystkie pierwszaki zostały oficjalnie przyjęte w poczet uczniów naszej szkoły.

Następnie rozpoczęła się część artystyczna, którą przygotowali uczniowie klasy 2c gimnazjum pod opieką pani Agnieszki Karpierz. W bardzo zabawny sposób pokazali nam przebieg lekcji okraszając ją powiedzeniami naszych nauczycieli np.: "Ja Wam kupię łyżwy", "Kwiatki różane…", "To nie mój cyrk i nie moje małpy". Potem wystąpili chłopcy w mix'ie tańców. Bardzo nas rozbawił ich pokaz gdzie połączyli różne tańce - był balet, frefall, taniec disco, kankan. Kolejną atrakcją było rozdanie "WIKTORÓW' dla nauczycieli naszej szkoły. Nagrodę w kategorii Mikrofon Roku zdobył pan Zbigniew Jarosz, Uśmiech Roku pani Agnieszka Karpierz, Katarynka Roku pani Maria Sułkowska, Żartowniś Roku pan Lesław Pulit, Miss Roku pani Helena Domagała i Mister Roku pan Jarosław Draus.

Wszyscy byli pełni podziwu dla uczniów, którzy brali w tym udział. Serdecznie im dziękujemy.

Aktualizacja: Beata Wojciaczyk i Angelika Mikołajczyk

5 listopad 2011

Wycieczka do Łodzi - sprawozdanie

19 października o godz 7:45 zebraliśmy się przed budynkiem ZPO w Mszanie Górnej, aby wyruszyć do Łodzi. Gdy autokar nadjechał wszyscy, szybko ruszyli do drzwi, aby zając jak najlepsze miejsce. Po kilku minutach jazdy zatrzymaliśmy się w Mszanie Dolnej, aby zabrać uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Mszanie Dolnej. Kiedy wszyscy wygodnie siedzieli ruszyliśmy dalej. Przez całą drogę dopisywał nam świetny humor. Rozmawialiśmy, graliśmy w karty i słuchaliśmy muzyki. O godz 15:30 dotarliśmy do pensjonatu, zjedliśmy smaczny obiad i ruszyliśmy do Konewki, aby zobaczyć Bunkier. Dowiedzieliśmy się m.in kiedy go założono, ile zatrudniano tam osób i jaką długość ma schron. Obejrzeliśmy wystawę czasową, schron kolejowy a także podziemne kanały. Po zwiedzeniu jednego z największych atrakcji Spały pojechaliśmy zobaczyć romański kościół św. Idziego w Inowłodzu, który wywarł na nas ogromne wrażenie. Następnie wróciliśmy do pensjonatu na kolację, po czym mieliśmy czas na odpoczynek. Później wszyscy zebraliśmy się w świetlicy i podzieliliśmy się na grupy. Opiekunowie zadali nam parę pytań związanych z dzisiejszym dniem. Staraliśmy się odpowiedzieć na wszystkie pytania jak najlepiej. Po zrealizowaniu zadań mieliśmy znów czas wolny dla siebie, jednak o 22:00 była cisza nocna i wszyscy musieli być już w swoich pokojach. Zmęczeni po pełnym dniu wrażeń i ciekawi następnego dnia, zasnęliśmy.

Drugi dzień spędziliśmy w Łodzi.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Bajki SE-MA-FOR. Najpierw obejrzeliśmy film animowany pt. "Piotruś i Wilk", a następnie zobaczyliśmy wystawę, na której można było obejrzeć lalki i fragmenty scenografii pochodzące z najciekawszych i najbardziej znanych filmów animowanych łódzkiego studia. Były wśród nich: "Miś Uszatek", "Przygody Misia Colargola", "Mały pingwin Pik-Pok" oraz nagrodzony w ubiegłym roku Oscarem, "Piotruś i Wilk". Muzeum prezentuje także elementy planu filmowego i sprzętu wykorzystywanego do produkcji filmowej.
Następnie udaliśmy się na Plac Wolności ,czyli centralny plac Łodzi, położony u północnego wylotu ul. Piotrkowskiej. Znajduje się na nim pomnik Tadeusza Kościuszki a nie daleko został wybudowany Ratusz. Później przeszliśmy zbiornikiem na wodę nazwanym "Dętka", który znajduje się pod placem Wolności. Gromadząca się w nim woda służyła dawniej do okresowego oczyszczania kanałów w centrum miasta. Zbiornik może pomieścić 300 m? wody, ma 142 metry długości, 187 centymetrów wysokości i ok. 1,5 metra szerokości. Wewnątrz zbiornika zobaczyliśmy wystawę przedmiotów, dokumentów i archiwalnych zdjęć ukazujących powstawanie łódzkiej sieci kanalizacyjnej i wodociągowej.
Potem wraz z Panią przewodnik zwiedziliśmy Galerię Wielkich Łodzian znajdująco się na ul. Piotrkowskiej, czyli są to rzeźby z brązu, upamiętniające sławne osoby. Znajdują się wśród nich: "Twórcy Łodzi Przemysłowej"- pomnik łódzkich fabrykantów przedstawia w stylu lat dwudziestych, zasiadających Przy stole, trzech łódzkich fabrykantów nazywanych królami polskiej bawełny - Izrael Poznański, Karol Scheibler i Ludwik Grohman. "Ławeczka Tuwima"- pomnik przedstawia Juliana Tuwima siedzącego w pozie sprawiającej wrażenie, jakby poeta słuchał kogoś siedzącego obok niego. "Lampiarz" - pomnik Lampiarza, czyli bezimiennego elektryka.
Końcowym punktem zwiedzania była Manufaktura, jedno z największych w Polsce i Europie centrum handlowo - rekreacyjno - rozrywkowe. Znakomita większość budynków została odnowiona. Wszechobecna jest charakterystyczna, czerwona, nieotynkowana cegłówka . Wyjątek stanowi główna, nowoczesna galeria sklepowa, zbudowana ze stali i szkła. Nowoczesność łączy się tu z historią.

Więc to już trzeci dzień, czyli ostatni naszej podróży po woj. łódzkim. Pierwszym obiektem , który zwiedziliśmy tego dnia był Skansen Rzeki Pilicy tworzony w Tomaszowie Mazowieckim od 1999r. Z uwagą słuchaliśmy Pani przewodnik, która ciekawie opowiadała, pokazując młyn wodny, dźwigi wojskowe, ogromne kamienie młyńskie będące jedną z najważniejszych części młyna oraz liczne ekspozycje. Pogoda niestety nam nie sprzyjała. Zimno dawało się we znaki. Po godzinnej jeździe dotarliśmy do Bełchatowa na tarasy widokowe kopalni "Biała Góra". Znajdujące się tam największe złoża piasków kwarcowych w Europie robią gigantyczne wrażenie. Ok. 19 byliśmy już pod szkołą, skąd pełni wrażeń wróciliśmy do domów.

Aktualizacja: Beata Wojciaczyk, Angelika Kołodziejczyk, Magda Jarosz

25 październik 2011

Wycieczka do Łodzi

W ramach projektu "Aktywny w szkole - aktywny w życiu" w dniach 19-21 październik 2011 uczniowie gimnazjum wraz z opiekunami sekcji naukowych wyjeżdżają na trzy dniową wycieczkę tematyczną do Łodzi. Poniżej zamieszczamy szczegółowy plan wycieczki:

Aktualizacja: mgr Jarosław Draus

14 październik 2011

Na tropach historii najnowszej
"30 rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce"

29 września 2011r. 10-cio osobowa grupa uczniów Gimnazjum nr 4 im. ks. prof. J. Tischnera w Mszanie Górnej uczestniczyła w sesji naukowo-historycznej na temat 30 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Organizatorem wyjazdu był mgr Jarosław Mazur - nauczyciel historii. Pobyt w Krakowie rozpoczęliśmy od spaceru po krakowskim rynku. Po zrobieniu kilku zdjęć i zakupie słynnych i smacznych obwarzanków udaliśmy się na Uniwersytet Jagielloński, gdzie w Auli im. ks. prof. J. Tischnera - patrona naszego gimnazjum odbywało się to naukowe spotkanie. Sesja rozpoczęła się kilka minut po jedenastej od powitania i hymnu Solidarności. Prelekcje tematyczne wygłaszało trzech wykładowców. Duże wrażenie zrobiły na nas wspomnienia p. Wojciecha Marchewczyka redaktora naczelnego pisma "Hutnik" wydawanego w Krakowie w okresie stanu wojennego. Ciekawą częścią spotkania okazały się trudne pytania skierowane do znanego historyka - prof. Ryszarda Terleckiego. W przerwie sesji został przeprowadzony mini konkurs historyczny dotyczący omawianych tematów. Dwie nagrody trafiły w ręce uczniów naszej szkoły - Bartka Jarosza i Angeliki Mikołajczyk. Wycieczka wzbogaciła nas o przydatną wiedzę z historii najnowszej naszego państwa. Szkoda, że takie spotkania dla młodzieży odbywają się tak rzadko.

Zapraszamy do galerii zdjęć z tego wyjazdu

Aktualizacja: Katarzyna Jarosz kl.3d, Magdalena Jarosz kl.3c

14 październik 2011

Głosowanie młodzieży w wyborach parlamentarnych 2011

Działające w Gimnazjum nr 4 w Mszanie Górnej Szkolne Biuro Badań Społecznych (SBBS) przeprowadziło w piątek, 7 października 2011 r. wybory do Sejmu RP, okręg nr 14 i Senatu RP, okręg nr 36. Wzięli w nim udział uczniowie z klas I-III gimnazjum w liczbie 281. Rozkład głosów na poszczególne Komitety wyborcze przedstawiał się następująco:

SEJM

Nr listy Komitet Wyborczy ilość głosów %
1. Prawo i Sprawiedliwość 152 54,09
2. Polska Jest Najważniejsza 17 6,05
3. Sojusz Lewicy Demokratycznej 8 2,85
4. Ruch Palikota 61 21,71
5. Polskie Stronnictwo Ludowe 3 1,07
6. Polska Partia Pracy-Sierpień 80 2 0,71
7. Platforma Obywatelska RP 30 10,68
9 Nowa Prawica 3 1,07
10. Prawica 1 0,36
  Głosy nieważne 4 1,42

SENAT

Nr listy Nazwisko i Imię ilość głosów %
1. Hamerski Jan Wincenty 103 36,65
2. Hodorowicz Stanisław Andrzej 58 20,64
3. Skorupa Tadeusz Wojciech 62 22,06
4. Wilk Anna Maria 48 17,08
  Głosy nieważne 10 3,56

Aktualizacja: SBBS

11 październik 2011

"Młodzież podążająca za naszym patronem
XI Rajd Śladami Tischnera"

W dniach 29.09. - 01.10. delegacja z naszej szkoły, w skład której wchodzili: Karolina Ogiela, Anita Grucela, Daniel Pajdzik, Konrad Pajdzik oraz Mateusz Nachman udała się wraz z opiekunem p. Leszkiem Kamińskim na XI Rajd "Śladami Tischnera".

Z samego rana w czwartek rozpoczęliśmy długą podróż po Polsce, aby dotrzeć do punktu docelowego - Poznania. Stopniowo, z każdym przystankiem w autobusie gromadziło się coraz więcej osób, które reprezentowały inne szkoły tischnerowskie, m. in. z Wadowic, Woli, Żor… Towarzyszył nam brat ks. Józefa - p. Kazimierz Tischner. Czas jazdy umilały nam rozmowy oraz góralska muzyka. Około godziny 18:00 byliśmy na miejscu. Radośni, ale zmęczeni udaliśmy się do przydzielonych pokoi. Wielu "wygłodniałych" poszło się posilić. Gdy słońce zaczęło się chować za horyzont uczestnicy rajdu zaczęli nawiązywać nowe znajomości. Nie było miejsca na nudę. Nikt nie chciał pójść spać.

Po krótkim śnie i obfitym śniadaniu nadszedł czas na spotkanie się z historią i kulturą. W tym celu pojechaliśmy do Rogalina. Przed tamtejszym pałacem fotograf zrobił pamiątkowe zdjęcie całej grupie. Po czym "cofnęliśmy się w czasie" i obejrzeliśmy niezwykłą posiadłość rodu Raczyńskich. Barwne opowieści pani przewodnik pomogły lepiej wyobrazić sobie pomieszczenia pałacyku w czasach ich świetności. Wokół obiektu rozciągał się wspaniały, zadbany ogród rokokowy poszerzony o park krajobrazowy z wiekowymi dębami. Szczególną uwagę zwróciła galeria malarstwa posiadająca eksponaty artystów polskich i zagranicznych. Najcenniejszym obrazem w tym zbiorze jest dzieło Jana Matejki "Dziewica Orleańska", które zachwyciło każdego z nas. W kompleksie pałacowym znaleźliśmy także powozownię, w której stały piękne, zabytkowe pojazdy konne sprzed I wojny światowej. Po zakończeniu zwiedzania wszyscy zgodnie stwierdzili, że bardzo warto odwiedzić to miejsce. Następnie rozpoczęliśmy nasz 13 km rajd. W słońcu, po piaszczystej ziemi, ale w bardzo miłej atmosferze, oglądając tamtejsze krajobrazy pokonaliśmy drogę do Poznania. W ZSO4 zjedliśmy smaczny obiad, po którym czekała nas część artystyczna przygotowana przez uczniów tejże szkoły. Występ kabaretu, grupy muzycznej i przedstawienie nam kilku charakterystycznych elementów kultury hiszpańskiej (są tam klasy dwujęzyczne) bardzo nas rozbawiły i zaciekawiły. Oprócz tego zespół rockowy działający w tej szkole dał świetny koncert. Atrakcją wieczoru były też prezentacje poszczególnych delegacji. Każda grupa przygotowała coś interesującego od piosenek po wiersze i prezentacje multimedialne. Po wszystkim wróciliśmy do schroniska, gdzie nadal trwały rozmowy, zabawy i żarty.

Czas biegł bardzo szybko, nawet nie zorientowaliśmy się kiedy nadeszła sobota. Z samiutkiego ranka "zwarci i gotowi" rozpoczęliśmy ostatni dzień naszej wycieczki. Po posiłku i krótkiej podróży autokarowej dotarliśmy do centrum miasta Poznania. Tam podzieleni na dwie grupki zaczęliśmy naszą "grę miejską". Pod wodzą przewodników mieliśmy okazję zobaczyć i zwiedzić - Ostrów Tumski, a tam Bazylikę Katedralną św. Apostołów Piotra i Pawła; Śródkę oraz Stare Miasto. Wszyscy zauroczeni byli magią tamtego miejsca. Liczne kamienice, Ratusz, fontanny, Bazylika farna, waga miejska, Kościół Najświętszej Krwi Pana Jezusa to tylko nieliczne z tamtejszych wyjątkowych punktów. W południe zobaczyliśmy słynne poznańskie koziołki. Po czym otrzymaliśmy czas wolny. Wszyscy wykorzystali go w 100%. Następnie udaliśmy się na mszę świętą. Po niej po raz ostatni wstąpiliśmy do ZSO4 gdzie obejrzeliśmy spektakl w wykonaniu koła teatralnego. Zjedliśmy obiad, wręczono nam upominki, zaśpiewaliśmy hymn szkół tischnerowskich i wysłuchaliśmy brata ks. Józefa, który serdecznie zaprosił na następny rajd, który odbędzie się w Mszanie Górnej oraz do uczestnictwa w konkursach o twórczości jego brata. Po pożegnaniu z przyjaciółmi ze stolicy wielkopolski - ruszyliśmy w drogę do domu. Śpiewając, grając w głuchy telefon, śmiejąc się i rozmawiając przemierzaliśmy nasz kraj. W ten sposób około godziny 3 nad ranem zakończyliśmy naszą wyprawę, która była świetnym sposobem na poznanie wielu nowych osób, spotkania z kulturą i z naszym patronem- ks. prof. Józefem Tischnerem, a dowodem jego obecności wśród nas była jego nauka i wspaniała pogoda. W naszych sercach zachowamy słowa zacytowane przez p. Kazimierza:

"Niebo nie przychodzi znikąd.
Coś z nieba mamy w sobie.
Coś z niego przekazujemy innym.
Człowiek dla człowieka może być częścią nieba"


Ks. Prof. Józef Tischner

Aktualizacja: uczestnicy rajdu

10 październik 2011

Wycieczka klas trzecich do Oświęcimia

Dnia 5 października bieżącego roku klasy trzecie wraz ze swoimi wychowawcami i opiekunami udali się na wycieczkę do byłego obozu zagłady Auschwitz - Birkenau.

O godz. 8:00 wyjechaliśmy autokarem spod budynku szkoły. Podróż do Oświęcimia trwała około2 godziny. O godz. 10:00 dojechaliśmy na miejsce. Tam spotkaliśmy się z przewodnikami, którzy przez najbliższe 3,5 godziny starali się nam przybliżyć trochę historii z tamtych tragicznych lat. Zwiedzanie zaczęliśmy od przejścia przez bramę obozu, nad którą widnieje ironiczny napis "Arbeit macht frei" - "Praca czyni wolnym". Zwiedzając Auschwitz prześlijmy wraz z naszymi przewodnikami przez kilka bloków więziennych o różnej tematyce, gdzie zobaczyliśmy uwiecznione na zdjęciach życie w tym obozie począwszy od roku 1940 a skończywszy na 1945 roku. Podczas zwiedzania udaliśmy się pod ścianę straceń i blok 11 zwany blokiem śmierci. Tam oddaliśmy hołd zamordowanym zapalając znicze i układając kwiaty pod ścianą. Przewodnik pokazał nam także celę św. Maksymiliana Kolbe. Jednak największe wrażenie wywarł na nas pobyt w pomieszczeniu gdzie znajdowało się krematorium i komora gazowa. Naszą uwagę przykuły dawne piece krematoryjne.

Około godz. 13:00 przejechaliśmy z przewodnikami do muzeum Birkenau. Wejście do niego stanowiła ogromna brama wjazdowa, przez którą kiedyś przejeżdżały pociągi przywożące więźniów z całej Europy. Na terenie tego obozu mieliśmy możliwość zobaczyć pozostałości po barakach mieszkalnych i ruiny krematorium. Poznaliśmy także warunki w jakich musieli żyć więźniowie. Zwiedzanie Birkenau zakończyliśmy wizytą pod Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Obozu, gdzie znajdowały się tabliczki w 17 językach.

Aktualizacja: mgr Jarosław Draus

5 październik 2011

Wycieczka klasy IIa na Ćwilin

Dnia 22.09.2011 nasza klasa, 2a w składzie 30 osób oraz wychowawca Zbigniew Jarosz i pan Ireneusz Nalepa wybrali się na wycieczkę klasową na Ćwilin.

Rano przed dziewiątą wszyscy zwarci i gotowi czekaliśmy na przybycie naszego autobusu. Gdy nadjechał rzuciliśmy się do drzwi, bo każdy chciał zająć dobre miejsce, czyli w samym tyle :) Kiedy każdy już wygodnie siedział ruszyliśmy w drogę. Humory nam dopisywały. Byliśmy ciekawi jak uda się ta wycieczka. Po kilkunastu minutach staliśmy już u podnóża Ćwilina. Przodem ruszyli ci, którzy kiedyś już szli tym szlakiem. No i rozpoczęła się piesza wędrówka. Jednak po jakimś czasie radosne uśmiechy zaczęły znikać z naszych twarzy, droga stawała się coraz bardziej stroma i uciążliwa, ale opiekunowie, jakby czytając w naszych myślach urządzili krótki postój w połowie drogi. Mieliśmy czas, aby trochę odetchnąć i pośmiać. W końcu ruszyliśmy w dalszą drogę, z każdym krokiem zbliżając się do szczytu. Po długiej wędrówce nareszcie dotarliśmy do celu. Pomimo długiej i męczącej drogi z naszych twarzy nie zeszły uśmiechy. Podziwialiśmy piękny widok jaki ukazał się naszym oczom i zaczęły się przygotowania do rozpalenia ogniska. Rozbiegliśmy się po lesie w poszukiwaniu odpowiednich gałązek. Kiedy już wszyscy powrócili na polane, chłopcy rozpalili ognisko. Z zapałem rozpoczęliśmy pieczenie kiełbasek. Nie jedna wylądowała w ognisku, ale i tak nam smakowały. Potem mieliśmy już czas dla siebie. My, dziewczyny wybrałyśmy się na długą "sesje zdjęciową", aby uwiecznić te chwile. Niektórzy z chłopców dołączyli się do nas, a reszta rozbiegła się po lesie. Potem niespodziewanie na polanę wbiegł okazały jeleń. Niestety nie wszyscy zdążyli go zobaczyć, bo tak szybko uciekł. Nasz czas pobytu na górze dobiegał końca. Widok jaki ukazywał się naszym oczom był wspaniały. Myślę, że niejednemu się spodobał. Tam z góry wszystko wyglądało inaczej. Przed nami rozpościerała się piękna panorama. Kiedy już nacieszyliśmy się tym widokiem nadszedł czas na powrót. W dół szło się znacznie łatwiej i szybciej. W czasie drogi powrotnej dużo się śmieliśmy, a nawet ochoczo śpiewałyśmy, chłopcy jakoś nie chcieli się do nas przyłączyć, ale i tak było bardzo wesoło. Nawet nie zauważyliśmy jak ten czas szybko zleciał, bo już znaleźliśmy się znowu na równym gruncie. U podnóża góry zrobiliśmy jeszcze kilka pamiątkowych, grupowych zdjęć, aż nadjechał nasz autobus. I znowu zaczęła się walka o miejsca. Potem autobus ruszył i zaczęły się wesołe rozmowy. Około 15 byliśmy już przed szkołą i czekali na odwóz do domu.

Moim zdaniem wycieczka była bardzo udana. Dawno się tyle nie uśmiałam. Pomimo zmęczenia po ciężkiej wędrówce jestem bardzo zadowolona. Oby więcej takich wycieczek!:D

Aktualizacja: Joanna Majerczyk

4 październik 2011

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2011/2012

Mszą świętą pod przewodnictwem ks. Tadeusz rozpoczął się nowy rok szkolny 2011/2012 w Zespole Placówek Oświatowych w Mszanie Górnej.
Jak tradycja szkoły nakazuje w uroczystości wzięli udział uczniowie gimnazjum nr 4, szkoły podstawowej, grono pedagogiczne oraz przybyli na tę uroczystość rodzice. Po zakończonej mszy głos zabrała pani dyrektor Marta Skowronek, która powitała wszystkich zebranych.
Po niej głos zebrali uczniowie z klas IIIB, IIID i IIB gimnazjum, którzy pod opieką pani Anny Jurkowskiej przygotowali apel dla uczczenia wybuchu drugiej wojny światowej.

Aktualizacja: mgr Jarosław Draus

7 wrzesień 2011

Dolina Mszanki na "Balkan Folk Fest"

Dolina Mszanki

Tegoroczny początek wakacji dla ZZF Dolina Mszanki z Mszany Górnej zaczął się bardzo atrakcyjnie i pracowicie. 21 czerwca Zespół w 50 osobowym składzie pod opieką p. Elżbiety Wojsław oraz p. Elżbiety Kubik i Małgorzaty Stożek wyruszył na blisko 2000 kilometrową podróż, przez Czechy, Słowację, Węgry i Rumunię do bułgarskiego miasteczka Kiten położonego nad Morzem Czarnym, niedaleko Primorska. Odbywał się tam V Bałkański Festiwal Folklorystyczny z udziałem około 200 zespołów z całego świata. Zmagania festiwalowe trwały trzy dni w pięknych czarnomorskich miejscowościach: Kiten, Primorsko oraz Carewo. Z wyjazdu członkowie Zespołu przywieźli wspaniałe wrażenia i niezapomniane widoki. Wyjazd do Bułgarii stał się możliwy dzięki wsparciu finansowemu Gminy Mszana Dolna, Banku Spółdzielczego w Limanowej oraz samych uczestników i ich rodziców za które składamy serdeczne podziękowania.

Aktualizacja: mgr Jarosław Mazur

4 wrzesień 2011

"Spotkamy się jeszcze nieraz w naszych górach pod Tatrami"

FIO

ZZF "Dolina Mszanki" z Mszany Górnej rozpoczyna realizację kolejnego projektu " Spotkamy się jeszcze nieraz w naszych górach pod Tatrami" w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na rok 2011r. Zespół otrzymał na realizację tego zadania kwotę 35 974 zł, z której zostaną sfinansowane warsztaty taneczne w Lipnicy Wielkiej z opracowaniem orawskiego programu muzyczno-wokalnego, próby taneczne z instruktorem tańca podhalańskiego oraz zamykający całe zadanie występ zespołu prezentującego zdobyte umiejętności, który jednocześnie będzie imprezą jubileuszową 5-lecia istnienia Doliny Mszanki. Naszemu zespołowi będzie towarzyszyła zaprzyjaźniona grupa folklorystyczna z Orawy "Orawianie". To będzie ponad 100 godzin trudnej i ciężkiej pracy trwającej od maja do grudnia 2011r.

Aktualizacja: mgr Jarosław Mazur

4 wrzesień 2011

Witamy w nowym roku szkolnym 2011/2012

Na początek umieszczamy plan lekcji oraz przypominamy wykaz podręczników
dla uczniów gimnazjum.


Aktualizacja: mgr Jarosław Draus

4 wrzesień 2011

Zespoł Placówek Oświatowych w Mszanie Górnej informuje,
iż rok szkolny 2011/2012
rozpocznie się w dniu 1 września o godzinie 9:00.

Aktualizacja: mgr Jarosław Draus

26 sierpień 2011