? Zespół Placówek Oświatowych w Mszanie Górnej, Gimnazjum nr 4 w Mszanie Górnej, Szkoła Podstawowa nr 1 w Mszanie Górnej
 
 
 

Wizyta Chorwatów w Mszanie Górnej

W dniach od 4.07. do 6.07. 2008r. w Mszanie Górnej z rewizytą przebywała chorwacka grupa regionalna "Stare Brestje". Chorwaci goszczeni byli przez gimnazjalny zespół "Dolina Mszanki" w rodzinach z Mszany Górnej, Łętowego , Łostówki i Mszany Dolnej. W pierwszym dniu pobytu prosto z drogi zwiedzali Zakopane. Pogoda nie sprzyjała ale było sympatycznie . Zobaczyli zabytkowy cmentarz Pęksowy Bzyzek i słynne Krupówki. W drugim dniu poznawali Kraków. Głównym punktem była wizyta w Katedrze Wawelskiej, następnie zwiedzali Rynek Główny a potem występ na jego na płycie . Po południu nasi goście wystąpili podczas festynu w Mszanie Górnej. Po występie Wójt Gminy podziękował Chorwatom za wizytę i wręczył wszystkim upominki. Na koniec pozostała wspólna zabawa do późnych godzin wieczornych. W niedzielę uczestniczyli we Mszy Świętej na Śnieżnicy, spotkali się z księdzem Zającem i już czas było wracać do domu.

Nad całym pobytem chorwackiego zespołu w Mszanie Górnej obok rodziców, którym bardzo dziękujemy czuwali dyrektor Gimnazjum p. Mazur Jarosław i nauczyciele: p. Wojsław Elżbieta, p. Sutor Krystyna, p. Kubik Elżbieta, p. Karpierz Agnieszka, p. Panek Katarzyna. Pomocą jako przewodnik po Zakopanem służył p. Marek Panek. Podziękowanie kierujemy także p. Piotrowi Lulkowi i p. Magdzie Polańskiej a pomoc w nawiązaniu kontaktu.

opracowała: mgr Jarosław Mazur

10 lipiec 2008

Sprawozdanie z akademii szkolnej związanej z Dniem Ziemi - 2008 i podsumowaniem programu ,,Trzymaj Formę"

W dniu 14.05.2008 roku w Gimnazjum nr 4 w Mszanie Górnej odbył się uroczysty apel poświęcony obchodom Dnia Ziemi - 2008, połączony z podsumowaniem drugiej edycji programu ,,Trzymaj Formę" i wiosennej akcji ,,Czynna ochrona płazów" Nad całością przygotowania i przebiegu imprezy, która odbyła się na sali gimnastycznej czuwała nauczycielka biologii Janina Opyd, przy ścisłej współpracy z Dyrektorem Gimnazjum i nauczycielami: Heleną Domagała, Rafłem Borowieckim, a zwłaszcza wychowawcami klas trzecich: Krystyną Sutor, Katarzyną Sobuń, Marią Sułkowską i Anną Mrózek-Kotarsą. Głównymi aktorami uroczystości byli uczniowie klasy II A i II B oraz wszystkich klas trzecich. W akademii, ucząc się i jednocześnie bawiąc, uczestniczyli wszyscy uczniowie i nauczyciele Gimnazjum oraz zaproszeni Goście: Pani Anna Kurzeja z Gorczańskiego Parku Narodowego i Janina Nachman - szkolna pielęgniarka.

Uroczystość rozpoczęła się piosenką Czesława Niemena ,,Dziwny ten świat" Następnie uczennice: Izabela Krzysztof i Kinga Ogiela wprowadziły nas w tematykę obchodów Dnia Ziemi, który w tym roku obchodzony był pod hasłem ,,Klimat w potrzebie". Hasło to nawiązuje bezpośrednio do problemu degradacji ekosystemów, spowodowanej efektem cieplarnianym. Jak uporać się z tym ogromnym światowym problemem debatowali młodzi ekolodzy z całego świata w spektaklu na wesoło pt. ,,Międzynarodowa Konferencja Młodych" nt. ,,Czysta energia". Uczestnicy konferencji doszli do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem problemu energetycznego Polski i świata, będzie maksymalne wykorzystanie energii słońca, wiatru i wody. Wprowadzenie w większym stopniu do gospodarki światowej tych ekologicznych energii, zmniejszy zanieczyszczenie całej planety i dzięki temu będzie czyste powietrze oraz zdrowsza żywność. Działania te w rezultacie przyczynią się do poprawy stanu zdrowia mieszkańców naszej planety Ziemi. Jak w pełni zadbać o własne zdrowie, czyli jak utrzymać dobrą formę przez całe życie proponowali nam uczniowie klas trzecich w międzyklasowym konkursie programu ,,Trzymaj Formę" promującym zdrowe odżywianie się i aktywność ruchową. Wszystkie zadania konkursowe rywalizujących klas oceniała
Komisja w składzie:
Dyrektor Gimnazjum - Pan mrg Jarosław Mazur
Przedstawiciel GPN - Pani mgr Anna Kurzeja
Pielęgniarka szkolna - Janina Nachman
Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego: Katarzyna Skiba i Kamil Pajdzik.
Współzawodnictwo przebiegało w następujących konkurencjach:

  1. ,,Odżywiaj się zdrowo i prawidłowo" - to hasło pierwszej konkurencji, obejmującej 3 następujące propozycje: "Pij mleko i jedz jego przetwory, a będziesz wielki" do tej konkurencji, każda klasa przygotowała ekspozycję produktów mlecznych: serów białych, żółtych, mleka, kefiru, jogurtów i koktajli. "Najwięcej zdrowia! Sałatka owocowa i warzywna - Tobie da" pod takim hasłem klasy przygotowały na konkurs po jednej sałatce owocowej i warzywnej. "Najsmaczniejszy i zdrowy pełnoziarnisty chleb razowy" - hasło promujące różne gatunki ciemnego pieczywa prezentowane przez uczniów na wystawie.
  2. "Nie! dla bulimii" ,,Nie ! dla anoreksji" to zadanie drugiej konkurencji, w której każda klasa wykonała plakat pod tym hasłem.
  3. "Każdy może być poetą" - to konkurs na napisanie 5 rymowanek nt. zdrowego stylu życia, które przedstawiciele poszczególnych klas prezentowali przed komisją i publicznością.
  4. Ostatnia konkurencja przebiegała pod hasłem ,,Ruch to zdrowie" w tym konkursie uczniowie, po dwóch z każdej klasy zaprezentowali rozbawionej już widowni, taniec do utworu ,,Papaja" Urszuli Dudziak. Członkowie Komisji dokonali degustacji przygotowanych przez uczniów potraw i biorąc pod uwagę walory smakowe, ekologiczne wyroby oraz estetykę prezentowanego meni, ocenili poszczególne klasy. Po wystawieniu punktów za pozostałe konkurencje i podsumowaniu wszystkich zadań, Komisja wyłoniła zwycięzcę konkursu. I tak pierwsze miejsce egzekwio zajęły klasy III B i C, drugie miejsce przypadło klasie III D i trzecie klasie III A. Podsumowując konkurs klas III Przewodniczący Komisji Dyrektor Gimnazjum Jarosław Mazur podziękował uczniom za zdrową i piękną rywalizację oraz wręczył przedstawicielom klas Dyplomy Uznania. Przy piosence Janusza Kofty ,,Pamiętajcie o ogrodach" wszyscy uczniowie, którzy przygotowywali program, oprawę muzyczną i dekorację tej uroczystości zostali obdarowani nagrodą ekologiczną - jabłkiem - symbolem zdrowia i urody.

W ostatniej części apelu Pani Anna Kurzeja - pracownik dydaktyczny GPN podsumowała akcję ,,Czynna ochrona płazów- wiosna 2008" i wręczyła cenne nagrody książkowe ufundowane przez Wójta Gminy Mszana Dolna Tadeusza Patalitę ośmiu uczniom naszego Gimnazjum. Nagrody otrzymali: Katarzyna Skiba, Anna Wąchała, Paulina Pytel, Kinga Ogiela, Justyna Kamińska, Izabela Krzysztof, Jarosław Talarek i Dariusz Tomala. Wymienieni uczniowie przez cztery tygodnie przenosili żaby przez jezdnię w Mszanie Górnej, podczas godowej wędrówki płazów do oczka wodnego w celu złożenia jaj. Nagrody za wieloletnią współpracę z GPN otrzymał również dyrektor Gimnazjum Jarosław Mazur i nauczycielka biologii Janina Opyd.

Materiały wykorzystane przy realizacji Dnia Ziemi:

opracowała: mgr Janina Opyt nauczyciel biologii

20 maj 2008

Święto Szkoły w Gimnazjum nr 4 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Mszanie Górnej

Pod Turbaczem ma początek nasza Szkół Rodzina...

Wśród świąt kalendarza szkolnego - Święto Szkoły w naszym gimnazjum cieszy się największym uznaniem. Zaproszenia na tę uroczystość corocznie trafiają do każdego uczniowskiego domu. Ten najważniejszy dzień w życiu szkoły poprzedziło wiele przygotowań, w które zaangażowani byli rodzice uczniów, p. Ania Mrózek -Kotarska, przygotowująca projekt dekoracji, nauczyciele czuwający nad sprawną organizacją, obsługa szkoły (p. Zosia Gucia i p. Stanisław Kuczaj), bez której nie można wyobrazić sobie żadnych przygotowań, także uczniowie aranżujący artystyczną oprawę święta pod opieką p.Elżbiety Wojsław i p. Katarzyny Sobuń. Rolę konferansjera pełniłp. Zbigniew Jarosz.

W tym roku Święto Szkoły w Gimnazjum nr 4 w Mszanie Górnej przypadło na 12. kwietnia. Na uroczystość przybyło wielu znanych i szanowanych gości, m.in. brat patrona naszej szkoły - p. Kazimierz Tischner, wójt gminy Mszana Dolna - p. Tadeusz Patalita, Pełnomocnik Wójta - p. Barbara Dziwisz, Przewodnicząca Rady Gminy - p. Stefania Wojciaczyk, Radny Powiatu Limanowskiego - p. Michał Mysza oraz Radni Gminy Mszana Dolna. Kuratorium reprezentował Starszy Wizytator p. Marek Twaróg. Wśród gości obecne były także delegacje szkół i instytucji z "Rodziny Szkół Tischnerowskich".

12. kwietnia sala gimnastyczna w naszym gimnazjum wypełniona była po brzegi. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św., prowadzoną przez ks. Jerzego Raźnego - proboszcza parafii Mszana Dolna, który w homilii opowiedział o swojej znajomości z ks. Józefem Tischnerem, o jego posłudze kapłańskiej, zamiłowaniu do gór i ich tradycji. Nawiązał także do jego choroby i śmierci. Wszyscy niezwykle wsłuchiwali się w opowieści o patronie. Po Eucharystii rozpoczęła się ceremonia przyjęcia naszego gimnazjum do Rodziny Szkół Tischnerowskich. "Chrzciny najmłodszego dziecka" miały charakter wesołej zagórzańskiej zabawy. Pan Dyrektor - Jarosław Mazur - przyjął góralski kapelusz i uklęknął, a przybyli goście, na znak akceptacji przyjęcia do Rodziny, uderzali wbijając solidnie kapelusz na jego głowę. Po tym rytuale delegacje wygłosiły życzenia oraz złożyły hojne podarunki. Na twarzach zebranych gości i społeczności szkolnej malowały się uśmiechy radości, zadowolenia z powodu wielu ciepłych słów i uścisków przyjaznych dłoni.

Ważnym punktem imprezy był wspaniały występ uczniów i absolwentów z zespołu "Dolina Mszanki" pod kierownictwem p. Elżbiety Wojsław. Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności taneczne i wokalne, którym wtórowała góralska kapela. Przypomnieli także życie i twórczość ks. Józefa Tischnera. Po zakończeniu występów "Dolina Mszanki" nagrodzona została gromkimi brawami.

Ta muzyka, śpiew i brawa jeszcze dzisiaj dźwięczą w uszach ...
Te uściski i uznanie już na zawsze będą w duszach...
Pamięć o tym, że jesteśmy już rodziną w góry wiatr poniesie ...
Pod Turbaczem w przyszłym roku znów spotkamy się!

opracowała: Anna Michalczewska, korekta: mgr Katarzyna Sobuń

28 kwiecień 2008

szkoły jagiellońskie

Stało się, to na co cała społeczność gimnazjum czekała od marca 2007 roku. Kiedy 18 marca 2007 nasze gimnazjum stanęło do konkursu grantowego "Szkoły Jagiellońskie" nikt nie przypuszczał, że uda się osiągnąć tak spektakularny sukces.

Dziś już wiemy. 8 marca 2008 roku Gimnazjum nr 4 w Mszanie Górnej otrzymało status Szkoły Jagiellońskiej. Sukces tym większy, iż o takie miano rywalizowało z sobą kilkaset szkół z trzech województw Świętokrzyskiego, Podkarpackiego i Małopolskiego. Po wieloetapowej rywalizacji znaleźliśmy się w gronie dwudziestu pięciu szkół , które trafiły pod patronat Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Przypomnijmy, nie udało by się tego osiągnąć gdyby nie ogromne zaangażowanie osób związanych z projektem pań: mgr Anny Mrózek-Kotarskiej, mgr Elżbiety Wojsław, mgr Katarzyny Sobuń, mgr Agnieszki Karpierz, mgr Małgorzaty Stożek, mgr Marty Chudzikiewicz i panów: mgr Rafała Borowieckiego, mgr Ireneusza Nalepy i mgr Jarosława Drausa oraz, a może przede wszystkim wspaniałych inspiratorów i mentorów dyrektora mgr Jarosława Mazura i pani v-ce dyrektor mgr Krystyny Sutor. Ich ogromna praca, niejednokrotnie nieprzespane noce pozwoliły młodzieży naszego gimnazjum przybliżyć kulturę i wiedzę w sposób interesujący, ciekawy pozwalający w nich samych obudzić pokłady umiejętności o jakich niejednokrotnie nie mieli pojęcia.

Mniejmy nadzieję, że praca osób związanych z tym projektem będzie inspiracją dla wszystkich i pozwoli w przyszłości sięgać po nowe granty, dzięki którym młodzież będzie mogła w dalszym ciągu poszerzać swoje zainteresowania i rozwijąć umiejętności.

10 marzec 2008

Wygrali Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek im. Ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie

Pod koniec listopada 2007r. grupa uczniów z zespołu folklorystycznego działającego przy Gimnazjum nr 4 im. ks. prof. J. Tischnera w Mszanie Górnej pod opieką pana Leszka Kamińskiego rozpoczęła próby do Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie. Po kilku tygodniach przygotowań i wyborze repertuaru trzech kolęd (1.Śliczna Panienka, 2.Dziecina Mała, 3. Panienko Maryjo) 14 grudnia 2007 roku zespół wyjechał do Krakowa na eliminacje. Komisja konkursowa zakwalifikowała nasz zespół do etapu finałowego. Występ w finale odbył się 10 stycznia tj. czwartek 2008 roku w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Fryderyka Chopina w Będzinie. Prezentacja spotkała się z dużą owacją, dlatego też zostaliśmy zaproszeni na koncert galowy, który odbył się 13 stycznia(niedziela). Występy wszystkich grup oceniało jury w składzie: przewodnicząca prof. Michalina Growiec- Akademia Muzyczna w Katowicach, członkowie: ks. prof. Kazimierz Szymonik- Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, prof. Mirosława Knapik- Uniwersytet Śląski w Katowicach. W trakcie koncertu galowego przewodnicząca jury odczytała wyniki festiwalu. Nasze zaskoczenie i radość były ogromne gdyż okazało się, że zdobyliśmy I miejsce w kategorii zespołów regionalnych. Dodać musimy, że w eliminacjach w Polsce i na Ukrainie w 31 miastach wzięło udział 1500 podmiotów wykonawczych (ok.18 tyś. osób), z czego do finału awansowało 130 wykonawców. Na koncert galowy zaproszono tylko 19 wykonawców.

opracowała: mgr Leszek Kamiński

20 styczeń 2008

Witam wszystkich internautów w nowym roku 2008. Nasza strona zmienia w nowym roku wizerunek. W chwili obecnej jestem na etapie przenoszenia zawartości starej strony na nową. W związku z tym tymczasowy adres starej strony to

na niej bedą się od tej chwili znajdować wszystkie aktualności natomiast stara strona pozostanie aktywna do momentu przeniesienia wszystkich danych na nową stronę. Życzę miłego oglądania naszej nowej strony ewentualne uwagi proszę przesyłać na mój email.

Pozdrawiam Jarosław Draus

01 styczeń 2008

choinka

Tradycyjnie jak co roku
sypią się życzenia wokół,
większość życzy świąt obfitych
i prezentów znakomitych,
a ja życzę, moi mili,
byście święta te spędzili
tak jak każdy sobie marzy.
Może cicho bez hałasu
idąc na spacer gdzieś do lasu,
może w gronie swoich bliskich
jedząc karpia z jednej miski,
może gdzieś tam w ciepłym kraju
czując się jak Adam w raju,
może lepiąc gdzieś bałwana,
jeśli śniegu napada..

choinka

Zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz dosiego roku życzy, wszystkim internautom odwiedzającym naszą stronę, społeczność szkolna Gimnazjum nr 4 w Mszanie Górnej.

17 grudzień 2007

Nowa szata graficzna najprawdopodobniej dopiero po świętach, po świętach planowane jest również wzbogacenie galerii zdjęć, uzupełnienie i przebudowanie księgi gości, uzupełnienie listy absolwentów naszego gimnazjum.

17 grudzień 2007

Na stronie zostały umieszczone nowe galerie zdjęć. Zapraszamy do oglądanie

04 listopad 2007

Nasze Gimnazjum zapewniło sobie udział w "Szkołach Jagiellońskich", współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, dzięki przygotowanemu przez grupę nauczycieli (mgr M. Chudzikiewicz, mgr R. Borowiecki mgr J. Drausa, A. Kotarską - Mrózek, A. Karpierz, J. Nalepę, M. Stożek, E. Wojsław) projektowi zatytułowanemu "Wiedza i kultura w zasięgu ręki". Całość koordynuje mgr R. Borowiecki.


04 listopad 2007

Dnia 20 kwietnia obchodziliśmy w naszym Gimnazjum Dzień Ziemi. Tradycją naszej szkoły jest uroczyste organizowanie tego święta. Ze względu na tematykę prozdrowotną, naszym specjalnym gościem była pani Janina Nachman, szkolna pielęgniarka, z którą od lat nasza szkoła owocnie współpracuje. Nad przygotowaniem całokształtu imprezy, która odbyła się w sali gimnastycznej, czuwała nauczycielka biologii Janina Opyd.


04 listopad 2007